Web Ortamında JavaScript Kullanma

JavaScript, HTML içine gömülebilen, tarayıcılar tarafından yorumlanabilen ve web sayfalarına çeşitli etkileşim kazandırmak için kullanılır.  JavaScript bir betik bir dildir, dolayısıyla betik (script) olarak adlandırılır.

Web tarayıcılar üzerinde çalışan JavaScript betiği, web sayfalarında çeşitli değişiklikler yapmakla birlikte kullanıcının işlerini kolaylaştırma veya sunucu ile iletişim kurmak için kullanılır. Fakat kullanıcının yerel kaynaklarına erişemez,  depolama birimde dosya oluşturamaz, çeşitli yerel kaynak bilgileri alamaz veya depolama biriminde var olan bir dosyayı silemezler. Bunun nedeni web tarayıcılarının kullanıcıların güvenliğini gözeterek bir takım işlere blok koymasıdır.

Bir tarayıcıda veya tarayıcı sekmesinde çalışan Javascript betiği diğer tarayıcılar veya tarayıcı sekmeleriyle doğrudan iletişim kuramaz, haberleşemezler. Örneğin firmaismi.com alan adı altında çalışan bir betik, diğer sekmede açık olan organizasyon.org alan adına erişemez, bu alan adına bir ağ (network) isteğinde bulunamaz ve buradan herhangi bir bilgi alamaz. Buna Same Origin PolicyAynı kök politikası web uygulamaları güvenlik modelinde önemli bir unsurdur. Bu politikaya göre, bir web tarayıcısı, bir web sayfasında yer alan betiklerin ikinci bir web sayfası üzerindeki veriye erişimine sadece bu iki sayfa aynı köke sahipse izin vermektedir. (Aynı alan politikası) adı verilir. Ancak JavaScript betikleri, çalıştıkları sayfanın bulunduğu sunucu ile etkileşim içinde olabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir