Bir web projesinde ön yüzü (front-end) JavaScript kullanmaktan kaçınmanız mümkün değildir. Bu durumda sunucu taraflı (back-end) kısmını da programlarken farklı bir dil kullanılacağından geliştiricilerin birbirinin işini yapması ve birbiriyle uyumlu hale getirilmesi pek kolay bir durum olmuyor. Bu durumda JavaScript’in sunucu tarafında da çalıştırılması gerektiğine inanan bazı firmalar veya mühendis beyinler JavaScript’i sunucu taraflı uygulama yazmamızı sağlayacak platformlar veya ortamlar geliştirmişlerdir. Günümüzde sunucu taraflı en popüler ortam NodeJS platformudur. Şimdi JavaScript ile sunucu taraflı uygulama yazmanızı sağlayacak bir kaç popüler projeyi inceleyelim.

NodeJS

NodeJS, Server-side, runtime environment uygulamalar geliştirebileceğiniz, JavaScript ile kod geliştirilmesine imkan sağlayan ve “Google Chrome’un V8 JavaScript Engine” üzerine çalışan bir platformdur.  NodeJS 2009 yılında bir framework olarak Ryan Dahl tarafından geliştirildi. Ryan Dahl, NodeJS’, geliştirirken Google Chrome’un JavaScript komutlarını çalıştırma konusunda yardım aldığı V8 JavaScript motorundan yardım aldı. Modifiye ettiği bu motor sayesinde JavaScript kodlarının sunucu tarafında çalışmasını sağladı. Günümüzün en popüler olarak kullanılan platformudur. Github‘da 50 bine yakın yıldız alarak hayatına devam etmektedir.

V8 Nedir?

Google firması tarafından geliştirilen, Chrome web browserlarının üzerinde çalıştığı C, C++ ve javascript dilleri ile kodlanan bir motorudur. Tek amacı JavaScript kodlarının makine diline çevirmesini sağlamaktır.

CommonJS

Tarayıcı dışında JavaScript için bir ekosistem belirleme hedefi olan bir projedir. Ocak 2009’da Mozilla’da mühendis olarak çalışan Kevin Dangoor tarafından ServerJS adıyla başlatılan proje, daha sonra  Ağustos 2009 yılında proje API’lerinin daha geniş uygulanabildiğini göstermek için CommonJS olarak adlandırıldı.

ASP (Active Server Pages)

Microsoft firması tarafından Aralık 1996 yılında dinamik web sayfaları üretmek için geliştirdiği sunucu taraflı betik motor. Classic ASP olarak da adlandırılır. Bu teknolojide Server Side kullanabileceğiniz özel nesneler vardır. JavaScript Syntax (yazım kuralı) ve komutlarını kullanarak bu nesneler yönetilerek sunucu taraflı ve IIS ortamında çalışan sayfalar elde etmiş olursunuz.

Diğer

JavaScript sunucu taraflı kullanılmasını sağlayan bir çok proje mevcuttur.

Kaynaklar:

http://www.wikipedia.org

Proje AdıKullandığı JavaScript Engine (Motor)Server PlatformuAçıklama
MongoDBSpiderMonkey10gen application server2.4 Versiyonunda V8 moturu kullanırken 3.2 sürümünden itibaren SpiderMonkey kullanmaktadır.
IBM DominoV8IBM DominoxPages 8.5 sürmünün bir parçası olarak 2009 yılında yayınlandı.
Google Apps ScriptRhinoGoogle AppEngineGoogle ürünleri ile entegre edilerek de çalışır. Ayrıca JDBC çağrıları, google olmayan API’ler, komut dosya işlemlerini yapabilirsiniz.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir